Już półroczne niemowlaki z ochotą manipulują kolorowymi przedmiotami, chwytając je, oglądając, przekładając z rączki do rączki i z naczynia do naczynia. Te stosunkowo proste czynności rozwijają zręczność dziecka, zdolność chwytania, ćwiczą spostrzeganie i koncentrację uwagi. Do ukończenia pierwszego roku życia maluch trenuje wytrwale umiejętność stawiania klockowych piramidek, które zresztą zaraz z zapałem burzy, by zacząć budowę od początku. Po ukończeniu roku możemy już zachęcać dziecko do wrzucania klocków do pudła przez otwory odpowiadające im kształtem. Początkowo dzieci stosują w tej zabawie metodę prób i błędów, znajdując w ten sposób rozwiązanie zadania. Jest to dla nich cenne ćwiczenie, ponieważ nauka rozpoznawania kształtów pomoże im w przyszłości opanować sztukę pisania literek.
W połowie drugiego roku życia dziecko potrafi ustawić klocki w szeregu, ale pół roku później jest już w stanie zrobić kombinację piramidek i szeregu, czyli pociągu z kominem.
I wreszcie w trzecim roku życia buduje prawdziwe konstrukcje ? bramy, domki, płotki. Ta forma zabawy rozwija zarówno sprawność rąk oraz precyzję ruchów, jak i intelekt dziecka: doskonali myślenie, wyobraźnię, uwagę, sprzyja wyrabianiu wytrwałości, cierpliwości i umiejętności pokonywania przeszkód. Bawiąc się klockami, maluch ma też okazję podziwiać stworzone przez siebie formy, co podbudowuje jego wiarę w swoje możliwości.
[smartads]
Kupując dziecku upominek, warto zatem pomyśleć o tej kształcącej zabawce. Są na rynku klocki, które dzięki swej prostocie, bogatej kolorystyce i odpowiednio dużym formom będą dobrą zabawką już dla 6-miesięcznych niemowląt. Dzieciom około drugiego roku życia można podarować gotowe zestawy klocków dostosowanych tematycznie i konstrukcyjnie (pod względem wielkości elementów i łatwości ich łączenia) do ich możliwości spostrzegania i sprawności ręki.
Jeszcze 4-5 letnie, ucieszą się na pewno z kolorowych prostopadłościanów z literkami. Jeśli tylko dziecko wykazuje zainteresowanie alfabetem, można ćwiczyć z nim poznawanie liter, a nawet składanie prostych wyrazów i czytanie. Warto też wspomnieć o klockach obrazkowych, przeznaczonych dla dzieci od piątego roku życia. Każdy klocek to fragment historyjki, którą trzeba ułożyć z poszczególnych elementów. Klocki obrazkowe doskonalą postrzeganie wzrokowe, kojarzenie i myślenie oraz koncentrację uwagi. A jeśli są mądrze zaprojektowane, mogą także bardzo wzbogacać wiedzę dziecka.
Poradnik Domowy