Kategorie
Edukacja Rozwój dziecka Zabawa

Zabawa w pisanie

zabawa

Czynnikiem warunkującym dojrzałość szkolną jest wykształcenie cech motorycznych dziecka – szczególnie sprawności manualnej oraz syntezy i analizy wzrokowej (tzw. koordynacja wzrokowo – ruchowa). Umiejętności te są potrzebne szczególnie w czasie nauki pisania. Ułatwią one dziecku zapamiętywanie zapisu liter, a także prawidłowe odwzorowywanie ich modelu. Niestety coraz częściej zdarza się, że dzieci rozpoczynające naukę w szkole, nie są do niej odpowiednio przygotowane. Zadajecie sobie zapewne pytanie: „Jak tego uniknąć?”, „Co ja, rodzic mogę zrobić?” Mam dla Was bardzo dobre wieści – bawić się, bawić się i jeszcze raz bawić się…z dzieckiem oczywiście.

Bardzo często jesteśmy nieświadomi jak wielki wpływ na naukę pisania naszego dziecka mają wspólne zabawy. Nie zdajemy sobie sprawy, że nawet, z pozoru nic nieznaczące, a co ważniejsze niewymagające dużego nakładu finansowego zabawki i pomoce, mogą mieć tak duże znaczenie przy nabywaniu tej ważnej umiejętności.

[smartads]

Już mądrze dobrane pierwsze zabawki spowodują, że niemowlę będzie szybciej się rozwijało i nabywało nowe umiejętności, które przydadzą mu się w przyszłej edukacji. Grzechotki (pomogą Wam zorientować się czy maluszek ma zdrowy słuch, gdy reaguje na dźwięki, czy wodzi wzrokiem za kolorowym przedmiotem pożądania), zabawka do podwieszania nad kołyską, tzw. karuzela ( wystarczy w trzech kolorach: czerwony, czarny, biały) przyciągnie uwagę niemowlęcia, które jeszcze niezbyt dobrze widzi, a potem przyda się także do nauki chwytania. Również wszelkiego rodzaju zabawki do kąpieli nie tylko umilą dziecku kąpiel i ułatwią Wam pielęgnację, ale dzięki nim dziecko będzie kojarzyło mycie z przyjemnością, co może być bardzo przydatne w przyszłości. To zabawki dosyć tanie, a już niemowlakowi pomogą w rozwijaniu koordynacji wzrokowo – ruchowej.

Tak naprawdę przez cały okres rozwoju dziecka możecie wspierać, pielęgnować i rozwijać jego umiejętności. Należy jednak pamiętać, że zanim Wasza pociecha faktycznie chwyci za ołówek i zacznie kreślić prawidłowy graficzny zapis liter, minie trochę czasu. Najważniejsze abyście pamiętali o tym, że każdy maluch rozwija się w swoim własnym tempie. Wy jedynie możecie go wspierać i motywować. Nigdy nie porównujcie swojego dziecka z innym. Nie ma reguły mówiącej, że w wieku 5 lat dziecko musi rozpocząć kreślić pierwsze litery drukowane. Zrobi to gdy będzie na to gotowe.

[smartads]

W kolejnych artykułach proponuję ćwiczenia, które mogą być dla Państwa wskazówką, jak pomóc swojemu dziecku w rozwoju cech motorycznych. Mają one formę zabawy i podobnie, jak w przypadku czytania, tylko wtedy będą efektywne, jeśli będą ciekawą zabawą dla was obojga. Większość z nich ma na celu usprawnienie zręczności manualnej dziecka, jednakże nie należy zapomnieć o ćwiczeniach podnoszących poziom analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej. Wiele propozycji tych ćwiczeń znajdą Państwo w artykule „Zabawa w czytanie”. Poniższe propozycje należy traktować w sposób rozwojowy( powielać, dostosowując stopień trudności do wieku dziecka).

Autor: mgr Patrycja Chomicz-Kowalczyk, nauczyciel nauczania początkowego i reedukacji