Kategorie
Edukacja Jak wybrać? Rozwój dziecka Zabawa

Zabawki edukacyjne dla niemowląt

wzrok

Dla niemowląt też powinniśmy kupować zabawki. W ten sposób wspomagamy rozwój naszego nowego członka rodziny. Przy wyborze zabawki dla takiego malucha powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na względy bezpieczeństwa oraz na to aby zabawka była dostosowana do wieku. Niemowlakom możemy dać do zabawy wszelkiego rodzaju grzechotki, gumowe zwierzęta (np. takie piszczące po naciśnięciu). Warto też zadbać aby najbliższe otoczenie dziecka było stymulujące. W tym celu nas łóżeczkiem możemy powiesić karuzelę z maskotkami, pozytywkę czy coś w tym rodzaju. To wszystko dla dzieci w wieku 1 – 3 miesięcy.


[smartads]

Te zabawki edukacyjne mają za zadanie rozwijać zmysły dziecka oraz uczyć go najprostszych czynności jak chociażby trzymanie i machanie rączką, w której jest zabawka. Sześć zmysłów małego człowieczka wymaga rozwoju. Na początek skupmy się najważniejszych, czyli wzroku, słuchu i dotyku. Na każdy z tych zmysłów znajdzie się odpowiednia zabawka edukacyjna:

Zmysł wzroku: tu przyda się zabawka o odpowiednich kolorach. Aby zainteresować małe dziecko czasami wystarczy pokazać mu jakiś nietypowy kolor. Widać to czasami jak niemowlak wpatruje się w naszą nową bluzkę o intensywnym kolorze. Wszelkiego rodzaju karuzele ze światełkami i lustereczkami też dobrze wpłyną na rozwój wzroku.

Zmysł słuchu: tu świetnie się sprawdzają tradycyjne, znane od zawsze grzechotki, piszczące zwierzątka. Te przedmioty zdają egzamin.

Zmysł dotyku: tu czasami wystarczy zabawka poryta materiałem o nietypowej nawierzchni. Bardziej wyrafinowane nakręcane zabawki można zostawić na późniejszy etap życia dziecka.