Kategorie
Edukacja Rozwój dziecka Zabawa

Twórcza zabawa

zabawa

Zabawa jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Sprawia, że maluszek zdobywa nowe doświadczenia, uczy się nowych schematów, rozwija umysł. W trakcie zabawy dziecko wykorzystuje dostępne mu przedmioty. Każdy z nich zostaje jakoś nazwany, tak by pasował do całego schematu stworzonego przez malca. Zabranianie lub skracanie zabaw wpływa na gorszy rozwój umysłowy w porównaniu z rówieśnikami.

Zabawa powinna być dostosowana do wieku dziecka. Tylko wtedy będzie trwała przez dłuższy czas. Zbyt skomplikowana zabawka, jak na wiek dziecka przyczyni się do tego, że maluszek nie będzie miał ochoty się nią zajmować. Po krótkim czasie porzuci ją gdzieś w kąt. W trakcie zabawy dziecko stara się, jak najlepiej poznać jakiś przedmiot. Jeżeli jest to możliwe próbuje go rozłożyć, a potem ponownie złożyć. Pozwala to na lepsze zapoznanie się z określoną rzeczą.

Polecaną zabawką dla najmłodszych przedszkolaków są klocki. Nie wymagają specjalnego sprytu od dziecka. Po krótkim czasie brzdąc zaczyna z nich układać różne struktury np. domy, zamki itp. Po zbudowaniu dzieła burzy je i przystępuje do tworzenia nowego, bardziej doskonałego. Zabawa klockami korzystnie wpływa na rozwój umysłowy maluszka. Sprawia, że jest bogaty w nowe doświadczenia, a na ich podstawie tworzy w swoim umyśle schematy, że z małej części możliwe jest stworzenie całości, a zbudowaną całość można zburzyć.

[smartads]

Oprócz klocków do twórczej zabawy dla przedszkolaka nadają się jeszcze zestawy narzędzi, które pomagają w układaniu rozmaitych rzeczy lub też układanki, modele do składania, przybijanki. Wszystkie te rzeczy dziecko może zbudować, a następnie rozburzyć. Jest to bardzo ważne. Maluszek może też posługiwać się podczas zabawy różnymi przedmiotami, które znajdzie w domu. Mogą to być kartony, łyżki, koce, zakrętki od słoików, pudełka po jogurtach itp. Z rzeczy tych brzdąc może skonstruować najrozmaitsze i najbardziej wymyślne struktury. Najważniejsze jest jednak to, że w każdej chwili może je rozburzyć i zbudować coś lepszego, trwalszego.

[smartads]

Podczas obserwacji zabaw dzieci zauważono pewną charakterystyczną właściwość. Maluchy bawią się w to samo wielokrotnie. Za każdym razem zabawa jest nieco inna. Dziecko wprowadza do niej nowe elementy, coraz bardziej ją udoskonala. Ponadto każda zabawa staje się coraz dłuższa. Złym rozwiązanie dla małych przedszkolaków jest podawanie im mechanicznych zabawek. Są one zbyt skomplikowane. Z początku fascynują dziecko barwami, odgłosami itp. Maluszek ma bardzo dużą potrzebę, aby je zbadać, odkryć, co powoduje, że się poruszają, co znajduje się w ich środku. Nic, więc dziwnego, że w miarę czasu zabawki zostają poniszczone. Autka nie maja części itp. Dziecko nie robi tego oczywiście na złość rodzicom, lecz chce zwyczajnie zaspokoić swoją ciekawość. Jeżeli uda mu się rozmontować taką mechaniczna zabawkę nie będzie potrafił jej ponownie złożyć. Tym samym nie będzie mógł na podstawie tej zabawy stworzyć w swoim umyśle schematów, że z części można zbudować całość. Z tego względu zabawki mechaniczne są zalecane, ale tylko dla dzieci starszych. Im młodszy maluch tym zabawka powinna być prostsza.