Kategorie
Edukacja Jak wybrać? Zakupy

Zabawki dobre dla dziecka

dobre-zabawki

Wszyscy rodzice pragną dla swojego dziecka jak najlepszej przyszłości. Planują im kariery, wybierają studia, jednym słowem organizują życie dziecka, na które w odległej przyszłości nie będą mieli dużego wpływu. Niewielu rodziców uświadamia sobie, że na osiągnięcia swojego dziecka największy wpływ mają w pierwszych lata jego życia. Wtedy, bowiem kształcą się umiejętności, które w przyszłości zadecydują o jego życiowym sukcesie. Istotną rolę w wychowaniu zdolnego dziecka odgrywają odpowiednio dobrane do jego wieku i możliwości percepcyjnych zabawki.

Nasze babcie opowiadały, że kiedy za czasów ich młodości dziecko przychodziło na świat, zawijało się je w pieluchy i nikt się nim nie przejmował, dopóki nie zaczęło chodzić. Dziś wiemy, że pierwsze 12 miesięcy życia dziecka, to okres intensywnego poznawania świata poprzez zmysły dotyku, słuchu i wzroku. Im bardziej będziemy te zmysły pobudzać, tym więcej bodźców będzie otrzymywał mózg i lepiej się rozwijał. Kiedy malec skończy pięć, sześć miesięcy i reaguje na nasz głos, chwyta przedmioty i wyraźnie widzi, warto przełożyć go z łóżeczka na matę edukacyjną. Intensywne kolory, różnorodne faktury materiałów, kształty doczepionych zabawek i lusterek wpływają na rozwój procesów poznawczych dziecka, a w szczególności koordynacji ruchowo-wzrokowej. Stymulowanie rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach życia, to także nawiązywanie z nim ciągłego kontaktu: mówienie o czynnościach, jakie się wykonuje czy śpiewanie podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Już w pierwszym roku życia specjaliści zalecają głośne czytanie, szczególnie rymowanek. Wprawdzie malec niewiele z nich zrozumie, ale za kilkanaście miesięcy jego słuch oswojony z fonetyką języka pozwoli mu szybciej zacząć mówić. Jeśli nie mamy czasu, siły czy humoru na ciągłe zabawianie malucha, zawsze możemy mu włączyć dostosowaną do wieku bajkę, której słuchanie uruchamia podobne procesy do tych, co głośnie czytanie rodziców. Metodycy uczący dzieci angielskiego wręcz zalecają jak najwcześniejsze zapoznawanie dzieci z brzmieniem angielskich słów ? taka edukacja słuchowa w przyszłości ułatwia biegłe opanowanie języka. W sprzedaży jest coraz więcej pozycji książkowych z dołączona płytą, którą można włączyć maluchowi.

[smartads]

Kiedy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć, warto zainwestować w zabawki edukacyjne, dzięki którym przekonuje się, że każda wykonana czynność ma swój skutek (np. po naciśnięciu niebieskiego przycisku, włączy się melodia), uczy się rozróżniać kolory i zaczyna kojarzyć odgłosy zwierząt z ich nazwami. Jednym słowem poznaje otaczający je świat. Najnowsze tego typu interaktywne zabawki zawierają także sorter, mini labirynt i pozytywkę. Wykonane z miękkiego pluszu mogą posłużyć także za ukochaną przytulankę.

Gdy dwu-, trzylatek wyrasta ze stolików interaktywnych z magnetycznymi piramidkami czy klockowymi labiryntami warto kontynuować zainteresowanie dziecka zabawą formą i kolorem i zainwestować w klocki. Nic tak nie rozwija wyobraźni przestrzennej jak układanie klocków. Obecnie na rynku jest dostępnych kilkanaście rodzajów klocków dostosowanych do możliwości manualnych dziecka (m.in. Clics, Aeroplast, Eichhorn). Podczas kreowania klockowych domków, pojazdów, zwierząt, farm, dziecko? podobnie jak w trakcie wycinania czy naklejania? przygotowuje się do nauki pisania. Pedagodzy przedszkolni są zdania, że układanie klocków przez dzieci 4,5-letnie rozwija małą motorykę w podobnym stopniu jak kolorowanie książeczek i zalecają szczególnie tym dzieciom, które na tym etapie rozwoju mają trudności ze skoncentrowaniem się na pracy plastycznej.

[smartads]

Obecnie już przedszkolaki bardzo wiele czasu spędzają na graniu na komputerze, co bardzo niepokoi wielu rodziców. Trudno się dziwić, bo poziom ogólnodostępnych w Internecie gier komputerowych pozostawia wiele do życzenia. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zaproponowanie dziecku edukacyjnej gry komputerowej. Serie multimedialne przygotowywane przez fachowców, na co dzień pracujących z dziećmi i doskonale znających ich wymagania, zawierają tak uwielbiane przez małych komputerowców gry oraz zabawy logiczno-pamięciowe, wspierające rozwój umiejętności wczesnoszkolnych. Natomiast w radzeniu sobie ze ścisłymi przedmiotami w szkole podstawowej, jak chemia czy fizyka, które najczęściej sprawiają dzieciakom problemy, na pewno pomogą zabawki naukowe. Aby pojąć istotę wiązania chemicznego i przemianę jednej substancji w inną wystarczy samodzielnie zrobić perfumy dla mamy, taty i babci. Bo nauka nie musi być nudna, a każda zabawa może być wspaniałą nauką.