Kategorie
Jak wybrać? Rozwój dziecka

LEGO Duplo

Mały człowiek (do 2 lat)

W wieku od 0 do 2 lat dziecko zmienia się w pełni rozwiniętą osobę, która umie chodzić, jeść i mówić. Jego charakter i osobowość stopniowo się rozwijają, pozwalając rodzicom cieszyć się wieloma radosnymi chwilami. W tym wieku dziecko rozumie więcej, niż jest w stanie wyrazić, więc zabawa jest jego sposobem na poznawanie świata. Z klockami i zestawami LEGO DUPLO można zapoznawać dziecko w wieku od 1,5 roku życia. Razem z rodzicem może ono rozpocząć układanie jednych klocków na innych i obserwować różne kolory w różnych kombinacjach. W miarę rozwoju swojej koordynacji dziecko będzie coraz lepiej sobie radziło z prostym układaniem klocków. Małe zwierzęta DUPLO są bardzo charakterystyczne i przydatne w uczeniu ich nazw oraz wydawanych przez nie dźwięków.


Odtwarzanie rzeczywistości (2 lata)

Mając dwa lata, dziecko poznaje świat przez zabawę, która jest dla niego atrakcyjnym i nie męczącym sposobem nauki. Ewoluująca wyobraźnia dziecka powoduje, że zaczyna ono naśladować zachowanie dorosłych — chodzenie na zakupy, spotykanie się na przyjęciach, kierowanie autobusem. Celem tego jest zrozumienie podstaw natury ludzkiej i przygotowanie się do przyszłości. W tym momencie dziecko już jest w stanie połączyć dwa klocki LEGO DUPLO i rozpocząć składanie z nich wieży. Przewróci ją jednak i rozpocznie budowę ponownie. Stopniowo układanie klocków zostanie zastąpione przez twórcze budowanie, a dziecko będzie coraz lepiej rozpoznawać kształty i kolory. Zwierzęta są ważne dla dziecka, a dzięki zwierzętom z serii LEGO Ville można rozwijać jego wiedzę na przykład o miejscowym środowisku lub rodzajach jedzenia na stole.

Niezależność wyobraźni (3 lata)

Trzyletnie dziecko zaczyna odkrywać, jak dobrze jest przebywać z innymi ludźmi i bawić się razem z nimi. Wciąż musi się wiele nauczyć, ale zachęty i pochwały rodzica pomogą podtrzymać jego zainteresowanie oraz chęć do dalszej nauki. Składanie oraz porządkowanie klocków, zwierząt i figurek LEGO DUPLO pozostaje ważnym rodzajem zabawy dla trzylatka, chociaż coraz bardziej dominujące staje się odgrywanie ról. Trzyletnie dziecko uwielbia wcielanie się w role i stale ćwiczy swoją wyobraźnię, przedstawiając różne historie za pomocą figurek i innych elementów LEGO Ville lub udając rozmowę przez zbudowany z klocków telefon.

Dziecięca ciekawość (4 lata)

Gdy dziecko osiąga wiek czterech lat, ciekawość jest głównym motorem napędowym jego aktywności i dlatego dziecko zadaje rodzicom przeróżne pytania: Dlaczego niebo jest niebieskie? Z czego jest zrobiona moja kurtka? Dlaczego mam kręcone włosy? Lista zabawnych pytań jest długa i wiążą się z nimi niektóre z tych niezapomnianych chwil. To uświadamia, jak wiele dziecko musi się nauczyć, aby zrozumieć otaczający je świat. Wspólna zabawa z kolegami jest dla dziecka bardzo ważna, a kreatywne budowanie przy użyciu zabawek LEGO DUPLO będzie osiągało coraz większy stopień złożoności. Łączenie różnych zestawów LEGO DUPLO wzbogaca świat zabaw dziecka o nowe wymiary. Bogactwo dostępnych możliwości będzie pobudzać wyobraźnię i stymulować powstawanie nowych pomysłów — a zabawa będzie trwać jeszcze dłużej.

Przygotowanie do wykorzystywania możliwości (5 lat)

5 lat to wiek, w którym dziecko chętnie wszystko poznaje — jego samoświadomość i zrozumienie świata są już całkiem zaawansowane. Wszystko jest możliwe, dopóki dziecko nie sprawdzi, że jest inaczej. Co jest dobre, a co złe — co jest możliwe, a co niemożliwe? To wszystko jest związane z rosnącym poczuciem niezależności, która stanowi pozytywny sygnał oznaczający przygotowanie dziecka do nauki szkolnej. Naturalną częścią tego poznawania świata podczas zabawy jest zainteresowanie dziecka klasycznymi klockami LEGO — będzie wtedy potrzebować pomocy rodzica przy składaniu mniejszych klocków. W ten sposób dziecko pokazuje, że potrafi już rozwiązywać nowe i bardziej złożone problemy. Twórcza zabawa to znakomite narzędzie pomagające dziecku w dalszym rozwijaniu jego umiejętności i inteligencji.