Kategorie
Rozwój dziecka Zabawa

Zabawki a rehabilitacja

Zwierzątka wykonane z kolorowego skaju wypełnionego granulatem piankowym. Takie połączenie materiałów daje nam wiele zalet, które można wykorzystać w zabawie i w rehabilitacji małych pacjentów. Podczas kontaktu ze skórą pobudzane są receptory czuciowe, a mięśnie mobilizowane do pracy. Dzięki różnorodności intensywnych kolorów dziecko odbiera silne bodźce wzrokowe.

Kostka manipulacyjna pomocna jest przy nauce wszelkiego rodzaju zajęć manualnych, a zwłaszcza przy nauce wiązania, zapinania, czy łączenia na rzepy. Wykonana jest z mocnego materiału odpornego na podarcie, czy rozerwanie. Na każdej ze ścian umieszczony jest inny rodzaj zapięcia. Na bokach kostki umieszczone zostały: zamek błyskawiczny, guziki podłużne, klamry zaciskowe, łączenie na rzepy, sznurowadło, guziki płaskie. Te elementy pomagają dziecku w nauce samodzielnego ubierania się.

[smartads]

Zabawki w procesie rehabilitacji ruchowej dziecka odgrywają bardzo istotne znaczenie. Oprócz ćwiczeń wykonywanych pod okiem rehabilitanta powinniśmy zapewnić dziecku pewne urozmaicenia, które nie będą powodować, że dziecko jest zniechęcone wykonywaniem powtarzających się ćwiczeń. Pamiętać należy, że dziecko szybko się zniechęca, a monotonia powoduje, że dziecko przestaje się angażować w proces rehabilitacji. Mali pacjenci nie lubią robić czegoś z przymusu, z obowiązku. Dlatego też ważną rolę w tym procesie odgrywają zabawki rehabilitacyjne, które pomagają dziecku usprawniać konkretną grupę mięśni, ale również dzięki swoim przyjaznym kolorom i kształtom bawią i sprawiają dziecku radość. Zabawki nie wywołują u dziecka poczucia obowiązku do ćwiczeń i dzięki temu dziecko samo sięga po nie.

[smartads]

O tym, że zabawki w procesie rehabilitacji pełnią ważną rolę przekonać się można widząc ile osób zaangażowanych jest w powstawanie nowych zabawek. W dzisiejszych czasach w projektowanie zabawek dla dzieci wymagającymi rehabilitacji zaangażowani są lekarze, rehabilitanci, psychologowie oraz osoby ze zmysłem artystycznym. Dzięki nim właśnie rynek sprzętu rehabilitacyjnego jest wszechstronny i w przyszłości napewno będzie się rozwijał.

Marcelina Kapis